Web51 - základní manuál

Web 51 - Fotografie  Obsah  Adresářová struktura projektu
Kapitola Struktura projektu je rychlý úvod do projektu Web51. Najdete zde rychlé vysvětlení jak zkompilovat projek a řadu odkazů do dalších kapitol.

Co to je Web51

Web51 je komplexní projekt v rámci kterého je připojen procesor z rodiny Intel x51 k síťovému řadiči Realtek RTL8019AS. Tím vzniká velmi levné a snadno použitelné rozhraní do sítě Ethernet. Použitím velmi známého procesoru x51 se otevírá možnost i pro malé a střední firmy získat svým zařízením přístup do síťových technologií.
Blokové schema Web51

Na jaké aplikace je určeno řešení Web51

Popisovaný systém je navržen od samého počátku s optimalizací vzhledem k ceně s tím, že je určen pro hardwarově nenáročné např. telemetrické aplikace s tím, že prodloužení linky RS232 / 422 / 485 by mělo být zhruba horním stropem výkonnostních možností systému. Řešení stlačuje cenu na minimum s tím, že to je vykoupeno složitostí vývoje aplikací. Vhledem k ceně času vývojáře atd.. se Web51 hodí, pokud chcete použít řešení v cca 20 – 50 kusech konkrétní aplikace. Nevýhodou systému je tvorba programu SW řešení aplikace v assembleru, což však pro jednoduché aplikace nemusí být problém. S vývojovým kitem navíc získáte komplexní sbírku příkladů, která ukazuje některé možnosti systému Web51, ale hlavně vám umožní rychlé seznámení se systémem.

Řešení hardwarové části Web51

Procesor x51 který je v našem případě zastoupen procesorem 89C8252 je zapojen pouze v portovém režimu a v aplikaci proto není vůbec použit LATCH 74 373 (74 573) který by byl jinak třeba pro vytvoření adresové sběrnice. Procesor 89C8252 je pak použit protože obsahuje 8 kB FLASH programové paměti programovatelné pomocí ISP, což zjednodušuje vývoj a interní sériovou EEPROM 2 kB. V zásadě je však možno použít libovolný procesor z x51/52 rodiny. Použití jiného procesoru však obvykle vyžaduje zasáhnout do obsluhy řadiče ethernetu a předpřipravených hlaviček protokolu TCP/IP. Rozhraní ethernetu využívá standardní konektor RJ45 pro kabeláž typu 10BaseT. Je možné však z desky vyvést i rozhraní AUI, např. pro připojení převodníků na optický kabel. Část 10BaseT je zapojena klasicky, včetně odrušovacích ochranných VN kondenzátorů proti napěťovým špičkám. Reset procesoru, případně celé desky je ovládán obvodem DS1833, software je hlídán interním watchdogem procesoru 89C8252.

Podrobnosti najdete na přiloženém schématu Web51, které je uvolněno v elektronické dokumentaci.

Pokud budete programovat procesor po ISP rozhraní, počítejte s průběhem RESETu a programovacích pinů během procesu programování vzhledem k perifériím.

Řešení softwarové části Web51

Projekt Web51 je po softwarové stránce velmi rozsáhlý, rozdělený do mnoha zdrojových souborů a knihoven. Aby nebylo nutné vždy překládat vše znovu, je využito programu MAKE. MAKE řeší celkem složitý management všech zdrojových souborů pro kompilaci výsledného kódu. Jako kompilátor assembleru zdrojového kódu pro procesor 51 a linker byl pro projekt přenesen standardní překladač z prostředí Linuxu z balík nazývaného BINUTILS. Tento softwarový balík je však schopen i práce v prostředí Win32 tj. pod Windows,… a na řadě dalších systémů, včetně systému ze kterého vyšel tj. v Linuxu a celé řadě Unixů. Z prostředí Linuxu pochází i celá řada dalších použitých utilit.

Související kapitoly :





Sponzored by LPhard Ltd. Graphics by GIMP Created by EasyPad

(c)Copyright 2000, 2001, HW server & Radek Benedikt
Web51@HW.cz, Web51.HW.cz

Final applications of the Web51 : www.HWgroup.cz
Web 51 - Fotografie  Obsah  Adresářová struktura projektu